Kad je moja malena u trgovini zgrabila slanutak i rekla da to želi jesti u nekom obliku, morale smo ga kupiti (iako sam tvrdila da ga kod kuće imamo). Izjavila je da joj se najviše možda jede na salatu ili kao gulaš s još nečim. Znala sam da voli gulaš od bundeve (već je objavljen na ovom blogu) pa smo iskombinirali od svega pomalo, kako bi svi ukućani bili zadovoljni. Ona svojim slanutkom i tikvom a muški dio obitelji – mesom. Ako netko želi isključivo vegetarijanski ili veganski gulaš, neka ga pripremi bez mesa jer je postupak isti.
Umjesto Hokaido tikve je moguće uzeti i običnu ili butternut bundevu. Hokaido tikvu ne treba guliti i zato je praktična za ovo jelo.
Poslužiti uz tjesteninu poput ovih školjkica ili uz njoke ili noklice za koje ćete recept naći ispod.
Sastojci:
500-700 g piletine ili puretine, narezane na kockice
pola hokaido tikve
0,5 kg crvenog luka
čaša crnog vina ili žličica octa
pola žličice muškatnog oraščića
žlica kima u zrnu
žlica majorana
pola žličice cimeta
3 lovorova lista
sol
papar
1-2 žlice berberica ili brusnica
čaša kuhanog slanutka
temeljac ili voda za polijevanje
po želji – 2 krumpira, narezana na kockice
ulje
češnjak, oko 3 režnja
2 žlice mljevene paprike
1 svježa paprika
za posluživanje po želji uzeti kiselog vrhnja, kiseli krastavac ili čak naribanog parmezana.
Za noklice:
2 jaja
brašna po potrebi, po želji i bez glutena, poput heljdinog.
malo sitno narezanog peršina
sol
maslac
Priprema:
Slanutak je potrebno namočiti dan ranije i dobro prokuhati pa tako kuhanog (ili skoro kuhanog) dodati u gulaš. Mi smo namočili pa skuhali odmah više pa se radilo i falafel i humus.
U većem loncu zagrijati ulje pa popržiti grubo narezan luk, dodati meso, i uz miješanje pržiti, dok ne dobije boju sa svih strana. Dodati narezani češnjak i mljevenu papriku, krako promiješati pa zaliti čašom vina. Ako vino ne koristite, zaliti s malo vode i dalje uz miješanje kuhati na smanjenoj vatri. Odmah dodati i tikvu narezanu na kockice, papriku razrezanu na pola te ostale začine: muškatni oraščić, kim, majoran, lovorov list, cimet, sol i papar. Dalje kuhati na srednje jakoj vatri, uz povremeno miješanje i podlijevanje odnosno dodavanjem juhe ili vode. Želite li vrlo gust gulaš, pazite da tekućine nikad ne bude previše – neka ne pokrije ostale sastojke u potpunosti. Ne zaboravite na slanutak. Po želji se može pred kraj dodati još juhe i dobiti tako malo rjeđi gulaš odnosno gulaš juhu.
Pripremiti noklice: Izmutiti jaje, posoliti i dodati peršin ako koristite, polako dodavati brašno i dobro miješati kako se ne bi stvarale grudice. Ne dodavati vodu ali paziti da tijesto ne bude pregusto. Skuhati u kipućoj vodi, ocijediti i kuhane dodati u malo rastopljenog maslaca.
Gulaš poslužiti uz noklice, po želji posut tvrdim ribanim sirom (parmezanom ili grana padanom).
U slast!
Nema komentara